E patem parashikuar Italine kampione….

0
509

ALBDREAMS MEDIA :

Gianluigi Donnarumma u priti penalltite Bukayo Saka dhe Jadon Sancho, ndërsa Marcus Rashford goditi shtyllën. Italia humbi një penallti duke  e pare veten  në tension për të kapërcyer Anglinë në finalen e UEFA EURO 2020.

Anglia kishte një fillim te mbare në ëndërren  të shfaqjes së parë në EURO, Luke Shaw duke shënuar  një gol të mirë brenda dy minutash i cili elektrizoj Wembley. Megjithatë Italia ngadalë e gjeti veten dhe në mes të pjesës së dytë Leonardo Bonucci shenoi golin e barazimit. Në kohën shtesë, dhe më pas penalltitë, ku të dy portierët shpëtuan dy; historia, megjithatë, i përket Donnarummas i cili padyshim se është fitimtar.

Ngjarjet e rendesishme te ndeshjes
“E rëndësishme është që ne të bëjmë një fillim të mirë,” kishte thënë Roberto Mancini në prag të finales së katërt EURO 2021. Ajo që pasoi ishte gjithçka . Me më pak se dy minuta të filimit të ndeshjes, Harry Kane jep një pasim të gjatë për të befasuar startuesin Kieran Trippier dhe krosimi i tij i lezetshëm u takua nga një gjysëm goditje me të majten nga Shaw vjedhurazi. Anglia u gëzua.

Nëse atmosfera ishte elektrike , ishte e mjaftueshme për të furnizuar gjysmën e Londrës veriore sapo u shënua goli. Azzurrasit u tronditën por treguan mosdorzimin e tyre ndërsa u rigrupuan, fituan fuqite dhe filluan të luftonin së bashku. Federico Chiesa i shkëlqyeshëm duke fishkëllyer një goditje pak para se te shkonin në pushim.

Presioni u rrit pas gjysmës së kohës dhe përfundimisht u arrit. Goditja e Domenico Berardi shkaktoi të gjitha llojet e problemeve, edhe pse Jordan Pickford shtyu topin me kokë topin  Marco Verratti e dergoi në shtyllë, Bonucci ishte atje për të shenuar. Italia erdhi përsëri dhe përsëri. Por Anglia e mbajti. Në kohën shtesë kemi shkuar, dhe më pas penalltitë, të cilat anashkalojnë para dhe prapa.

Pickford u mohoi golin në penallti Andrea Belotti dhe Jorginho; Rashford goditi shtyllën dhe Sancho, gjithashtu i prezantuar në 120 minuta, i priti penalltine  Donnarumma. Saka, njeriu më i ri në fushë, mund ta kishte çuar në vdekje të papritur Italine, por Donnarumma e mendoi mirë pret dhe, një herë e përgjithmonë, himni jozyrtar i Anglisë “Sweet Caroline” nuk u kendua.

Për një brez të tifozëve të Italisë, kohërat e mira kurrë nuk janë dukur aq të mira.

Thane mbas ndeshjes

Roberto Mancini, trajner i Italisë: “Djemtë ishin të mahnitshëm. Unë nuk kam fjalë për ta; kjo është një skuadër e mrekullueshme. E dinim se kjo lojë do të ishte  e vështirë, dhe pas golit të tyre të hershëm edhe më shumë, por ne dominuam prej atëherë e tutje. Duhet të kesh pak fat në penallti dhe më vjen keq pak për Anglinë sepse ata gjithashtu luajtën një turne të shkëlqyeshëm “.

Donnarumma: ‘Ishtë një ëndërr e pabesueshme’
Gianluigi Donnarumma, portier i Italisë: “Ne kemi bërë diçka të jashtëzakonshme. Ne jemi të kënaqur. Nuk u dhamë asnjë pëllëmbë. Të gjithë e dinim nga e filluam. Ne jemi një ekip fantastik dhe e meritojmë këtë fitore”.

Gareth Southgate, trajner i Anglisë: “Ne jemi jashtëzakonisht të zhgënjyer. Unë mendoj se lojtarët kanë  një meritë absolute; ata kanë dhënë gjithçka që munden.”

Harry Kane, kapiten i Anglisë: “Djemtë nuk mund të kishin dhënë më shumë. Dënimet janë ndjenja më e keqe në botë kur humbet. Ka qenë një turne fantastik – duhet të jemi krenarë, të mbajmë kokën lart. Do të dëmtojë tani , do të lëndohet për një kohë “.

Statistikat kryesore
Italia është hera e katërt që fiton tituj të shumtë në EURO pas Gjermanisë (3), Spanjës (3) dhe Francës (2). Hendeku 53-vjeçar midis titujve të tyre është më i gjati në historinë e EURO-s.
Italia është skuadra e parë që fiton dy gjuajtje penalltish në një turne të vetëm në finalet e EURO.
Bonucci (34 vjeç e 71 ditë) është lojtari më i vjetër që shënon në një finale të EURO-s.
Goli Shaw shënoi në 1:56, goli më i shpejtë në një finale të EURO-s dhe i pesti më i shpejtë në historinë e turneut.
Kjo ishte finalen e shtatë të EURO-s që ka shkuar në kohën shtesë (pas 1960, 1968, 1976, 1996, 2000 dhe 2016) dhe e dyta që shkoi në penallti (1976).
Jorghino i Chelsea është vetëm lojtari i dhjetë që paraqitet në anën fituese në Kupën Evropiane dhe EURO në të njëjtin vit.
Italia ka 34 ndeshje të pa humbje, që datojnë nga shtatori 2018.
Italia nuk kishte pësuar golin e parë në asnjë nga 18 daljet e mëparshme para finales.
Italia ka pësuar më shumë se një herë në vetëm një nga ndeshjet e fundit të 21 pjesmarrjeve në finalet e EURO .
Bonucci bëri paraqitjen e tij të 18-të në finale të EURO-s, një rekord italian. Giorgio Chiellini u bashkua me Gianluigi Buffon më 17.
Harry Kane bëri paraqitjen e tij të 11-të në finale të EURO-s, që përputhet me rekordin e Anglisë të Gary Neville.

Formacionet
Itali: Donnarumma; Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Emerson (Florenzi 118); Barella (Cristante 54), Jorginho, Verratti (Locatelli 96); Chiesa (Bernardeschi 86), Immobile (Berardi 55), Insigne (Belotti 91)

Anglia: Pickford; Walker (Sancho 120), Stones, Maguire; Trippier (Saka 70), Rice (Henderson 74; Rashford 120), Phillips, Shaw; Mount (Grealish 99), Sterling; Kane